10 ADIMDA ŞIMARIK ÇOCUKLARA ÇÖZÜM

10 ADIMDA ŞIMARIK ÇOCUKLARA ÇÖZÜM

10 ADIMDA ŞIMARIK ÇOCUKLARA ÇÖZÜM

New Yorker Dergisi son sayısında yayımladığı “Şımartmak” adlı makalesinde, iki çocuk annesi yazar Denise Schipani ise çok satan kitabı “Kötü Anneler Kuralı” adlı kitabında anne-babalara çocuklarını şımartmadan nasıl ayakları üzerinde duran, özgüven sahibi bireyler olarak yetiştirebileceklerinin ipuçlarını verdi. İşte şımarık bir çocuk yetiştirmemek için yapılması gerekenler:

10 ADIMDA ŞIMARIK ÇOCUKLARA ÇÖZÜM

1 –  Çocuklarınızı hayatın merkezine almayın: Oyuncaklarının tüm salonu kaplamasına, onlar ait her şeyin evin merkezinde yer almasına izin vermeyin

2 –  Kendinizle ilgilenmeyi ihmal etmeyin; Bağımsız çocuklar yetiştirmek için bağımsız ebeveyn olunmalı: Hayallerini, ideallerinizi sonraya ertelemeyin. Çocuklarınız için hayallerinin peşinden koşan, bağımsız bir model olun.

3 –  Kendi kurallarınızı koyun: Kendi kurallarınızı koyun ve kararlı olun. Kuralları sık sık değiştirmeyin.

4 –  Her şeye onlar karar vermesin: Kontrolü elinize alın. Eşitlik çocuklarınızın isteklerinin sonsuz olmasına neden olacaktır, bu da bir süre sonra sizin için içinden çıkılmaz bir kaosa yol açacaktır.

5 –  Hayır deyin, gülümseyin, özür dilemeyin: “Hayır” kelimesi çocuklar için ıspanak gibidir. Başta yemesi zordur ama onu yedikleri için büyür ve güçlenirler.

6 – Hayatta kalabilmeleri için gereken yetenekleri öğretin: Yemek yapmak, araba yıkamak gibi yetenekleri çocuklarınıza öğretin. Bunları yapabilen çocuklar daha akıllı, güvenli ve mutlu olurlar.

7 –  Başarısızlığını yüzüne vurun: Küçük başarısızlıkları ile yüzleşmek çocuklarınızın büyümesine, yeni çözüm yolları üretmesine, sinirlerine hakim olmayı öğrenmesine ve kendine güvenmeyi öğrenmesine yardımcı olur.

8 –  Onları dünyaya hazırlayın, dünyayı onlara değil: Çocuğunuzu en iyi en steril okullara göndererek onların daha başarılı olacaklarını düşünebilirsiniz. Fakat önemli olan çocuğunuzun uzun vadede akıllı, esnek, yetenekli ve dünya ile baş edebilecek beceride olması daha önemlidir.

9 –  Etkinizi çok fazla önemsemeyin: Çocuklarınız için çok fazla şey yapıyorsunuz çünkü kendinizi çok önemsiyorsunuz. Her bir hareketinizin çocuğunuzun geleceğinde etkisi olacağını düşünüyorsunuz. Fakat bu çocuğunuzun size daha fazla bağlı olmasına ve kendine güveninin yetersiz kalmasına neden olur.

10 – Fransız anneler gibi onlar için endişelenmeyin: Fransız ebeveynler çocuklarının moralini bozarak onlara zarar vereceklerini düşünmezler. Tam tersine, eğer çocukları zarar görürse moral bozuklukları ile başa çıkmayı öğreneceklerini düşünürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir