Bebeklerde Ağız içi Temizlik yöntemleri

Emzirme döneminde anne bebeğin ağzını düzenli olarak kontrol etmelidir. Bu şekilde, eğer bir sorun olursa, önlem almak için erken hareket etme şansı vardır. İlk aylarda bebeğin ağzında bir çeşit mantar oluşabilir. Kamuoyunda, pamukçuk denir. Bunun için bebeğin ağzı günlük olarak temizlenmelidir.

Eller iyice dezenfekte edildikten sonra parmağınıza temiz bir tülbent veya gazlı bez koyun, hafifçe ıslatın ve bebeğin ağzının içini silin.

Dilde beyazlık varsa, yanak ve diş etlerinin içinde, bunu karbonatlı suyla siliniz ve bir doktora danışınız.

Karbonatlı su da şu şekilde hazırlanabilir: Bir bardak ılık suya, 1 çay kaşığı silme karbonat tuzuna kaynatılır ve eriyene kadar karıştırılır. Karbonatlı suyunuz hazır.

Diş temizliği de 8 aylıkken başlamalıdır. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce, dişlerin görünür yüzeyi bir tülbent veya gazlı bez ıslatılarak temizlenir. Bu süre içerisinde bebeğin pediatrik dişhekimine götürülmesi de önerilir. Bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için günlük D vitamini alımı göz önünde bulundurulmalı ve günlük ağız bakımı kesilmemelidir.

Ayrıca, bebekler, şeker içeren yiyecekler ağızlarındayken uyumamaya dikkat etmelidir. Gece boyunca dişlerde kalan bu şeker içeren sıvılar erken diş çürümelerine neden olur. Bu morluklar hızla ilerler ve tedavisi uzun zaman alır.

Bebeğin ağız ve diş sağlığı için, düzenli ağız temizliği kesintisiz yapılmalı ve anne bebeğin ağzını mümkün olduğunca sık kontrol etmelidir.

Bebek ağzı tülbent ve gazlı bezle 6 aya kadar temizlenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir