Galadya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Galadya saksı çiçeği doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Güneş ışınlarını çok seven bir bitkidir. Gün ışığı aldığı yönde değişebilir. Günışığı almayan yön, belirli aralıklarla gün ışığına dönüştürülmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi önlenebilir.

Galadya saksı çiçeği, solması ve çiçeklerin kararması için çok az ışık aldığında yeterince beslenemez.

Galadyaa nasıl

Galadya saksı çiçeği yaz aylarında haftada iki kez, kışın haftada bir kez yukarıdan sulanmalıdır. Yaz aylarında, sulama teknikleri pazartesi ve perşembe günleri tercih edilebilir. Kış aylarında, pazartesi günleri sulama teknikleri tercih edilebilir. Sulama sırasında kullanılan su kabının skalası her zaman aynı olmalıdır ve saksının dibindeki saksının dibinde sulandıysak, tabakta biriken su sabahleyin dökülmelidir. Bu sayede bitkinin toprağının ve zararlılarının kokusu önlenir. Eğer ıslaksa, bitkilerimiz topraktaki suyu henüz bitiremediğinden, sulama alanımızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.

Galadya’nın büyüdüğü yer

Galadya saksı çiçeği rüzgâr akımı alanlarından uzak tutulmalıdır. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için, bitkinin sapında dalgalanmalara ve toprağın köküne hava akımına neden olur. Buda, çiçeklerimizin ömrünü azaltır ve yaprakların sararmasına ve çiçeklerin solmasına neden olur. Örneğin: Çiçekler, kapılar ve pencereler gibi açık ve rüzgarlı alanlardan uzak tutulmalıdır.

Galadya budamak nasıl

Galadia saksı çiçeği, dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Dallardaki yapraklar söndükten sonra bitkinin solma yapraklarının tekrar çiçek açması için kesilip kesilmesi ve kesilen bölgeye hava akışını engellemek için örtülmesi gerekir. Örnek: soğuk silikon , bal mumu veya yanmaz yapıştırıcılar ile kaplanabilir .

Galadya’nın ülkesini değiştirmek

Galadya saksı çiçeğinin toprak değişimi, nisan ayında yılda bir kez yapılmalıdır. Toprağı değiştirirken göz önünde bulundurulması gereken nokta, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksının maksimum sayısına yerleştirilmelidir.

Galadya Vitamin Kullanımı

Galadya saksı çiçeği, maddeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken vitaminler, eğer çiçek yaprakları ve çiçekleri sağlıklıysa bu dönemde vitamin kullanmak zorunda değiliz. Bu dönemde çiçeklerimizin çiçeklerini solmuş ve budanmışsak, hem bitkimizin çiçek açması hem de mağazalarda satılan sera ve çiçek vitaminlerinin geliştirilmesi için kullanım şartlarına uyması bitkimize besin desteği sağlayabilir. Örnek: Genel olarak, besinler bir kapak vitamini ölçeğinde 1 litre suya dökülür .

Galadya ışık sever mi?

Eğer Galadya saksı çiçeklerimizin yaşam alanlarımızda olmasını istiyorsa, ancak koyacağımız çevre gün ışığından uzaksa, bitkilerimizin yapraklarından düşmelerine, çiçeklerini açmaları ve sağlıklı kalmaları için yardım etmemiz gerekir. Bunun için çiçeklerimizi aydınlatıcılarla destekleyerek doğal ortamlarına uygun hale getirebilmelerini ve ışık alabilmelerini sağlayabiliriz. Işık gibi saksıdaki çiçeklerin çoğu, gün ışığında olmalı, bölgelerde olmayan bölgelerde aydınlatıcılarla desteklenmelidir. Karanlıkta kalan bitkiler yapraklarını döker, sararma ve solma meydana gelir. Daha az ışık alan bitkilere daha az su verilmelidir.

Galadya’ya ne zarar verecek

1 – Bitkinin aşırı sulanması

2 – Tesisimizin saksı delikleri kapandı ve levha deliklerden su çıkmıyor

3 – Diğer bitkilere yakın hastalıklı bitki

4 – Düşük toprak kalitesi veya yetersiz vitamin

5 – Bitkimizin yapraklarında meydana gelen hastalıklar ve mantarlar Sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuklu hastalıklar bitkimize zarar verir.

Bitkilerimizde bu tür hastalıkları ve zararlıları gördüğümüzde, tarım ilaçları satan şirketlerden bitkilerimizden bir yaprak veya toprak alın ve kullanım talimatlarına göre uygun ilaçları kullanın.

Galadya nasıl kopyalanır?

Galadya saksı çiçeğinin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayrılarak yapılabilir. Bitkinin köklerinden üst kısımlara uzanan ince kesitler yeni bitkiler oluşturur. Yeni Galadya çiçekleri oluşturmak için bu yeni bitkileri toplayıp küçük bir kapta saklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir