Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır?

Sardunya çiçeği doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Aydınlık yerlerden hoşlanır. Gün ışığı aldığı yönde değişebilir. Günışığı almayan yön, belirli aralıklarla gün ışığına dönüştürülmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi önlenebilir.

Sardunya çiçeği solması için çok az ışık aldığında yeterli miktarda beslenemez ve yapraklarda koyulaşma meydana gelir.

Sardunya nasıl sulanır?

Sardunya çiçeği tencerenin tepesinden yazın en az haftada iki kez, kışın ise haftada bir kez sulanmalıdır. Su tüm toprağa ulaşmalıdır. Yaz aylarında, sulama teknikleri pazartesi ve perşembe günleri tercih edilebilir. Kış aylarında, pazartesi günleri sulama teknikleri tercih edilebilir. Sulama sırasında kullanılan su kabının skalası her zaman aynı olmalıdır ve saksının dibindeki saksının dibinde sulandıysak, tabakta biriken su sabahleyin dökülmelidir. Bu şekilde, bitkinin toprağı, koku ve zararlı oluşumundan önlenecektir. Sulamada temel kural toprak kurudukça su verilmelidir.Eğer ıslaksa, bitkilerimiz topraktaki suyu henüz bitiremediğinden, sulama alanımızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.

Sardunya nerede yetişir
Sardunya çiçeği rüzgar akımını alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kışın çiçeğin ortam sıcaklığı 14 ila 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için, bitkinin sapında dalgalanmalara ve toprağın köküne hava akımına neden olur. Buda, çiçeklerimizin ömrünü azaltır ve yaprakların sararmasına ve çiçeklerin solmasına neden olur. Örneğin: Çiçekler, kapılar ve pencereler gibi açık ve rüzgarlı alanlardan uzak tutulmalıdır.

Sardunya nasıl budanır
budanır Sardunya çiçeği dallarındaki çiçekler kaybolur sonra bitkimizin solmuş yaprakları kesilerek tekrar çiçeklenmeye bırakılmalıdır. Örnek: Soğuk silikon, bal mumu veya yanıcı olmayan yapıştırıcılar ile kaplanabilir.

Sardunya toprağının değiştirilmesi

Sardunya çiçeğinin toprak değişimi, çiçeğimizin durumuna bağlı olarak ılık ayların başında, her 2 yılda bir yapılmalıdır. Toprak seçiminde humus ve lifli toprak kullanılması, toprağın gelişimini etkiler. Toprağı değiştirirken, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksıyı planlamak önemlidir.

Sardunya Vitamin Kullanımı
vitamin kullanırken dikkat edilmesi gereken vitaminler, eğer çiçek yaprakları ve çiçekleri sağlıklıysa bu dönemde vitamin kullanmak zorunda değiliz. Bu dönemde çiçeklerimizin çiçeklerini solmuş ve budanmışsak, hem bitkimizin çiçek açması hem de mağazalarda satılan sera ve çiçek vitaminlerinin geliştirilmesi için kullanım şartlarına uyması bitkimize besin desteği sağlayabilir. Örnek: Genel olarak, besinler bir kapak vitamini ölçeğinde 1 litre suya dökülür.

Sardunya ışık sever mi?
Sardunya çiçeklerimizin yaşam alanlarımızda olmasını istiyor, ancak koyacağımız çevre gün ışığından uzaksa, bitkilerimizin yapraklarını dökmeleri, çiçeklerini açmaları ve sağlıklı olmaları için yardım etmemiz gerekiyor. Bunun için çiçeklerimizi aydınlatıcılarla destekleyerek doğal ortamlarına uygun hale getirebilmelerini ve ışık alabilmelerini sağlayabiliriz. Işık gibi saksıdaki çiçeklerin çoğu, gün ışığında olmalı, bölgelerde olmayan bölgelerde aydınlatıcılarla desteklenmelidir. Karanlıkta kalan bitkiler yapraklarını döker, sararma ve solma meydana gelir. Daha az ışık alan bitkilere daha az su verilmelidir.

Sardunya ya neler zarar verir
– 1 bitki aşırı sulama –

2 eden bitki saksısı delikler ihtiva eder ve su deliklerinden plaka ayrıldıktan kapatmış 

3 hastalıklı bitkiler diğer bitkilerde yakın olmak için – 

4 – toprak ya da yetersiz vitamin kalitesiz 

5 – oluşan bitki hastalıklarımızı ve mantar sineklerimizi bırakır, solucan gibi soluksu veya yapışkan bitkilere zarar verir. Bitkilerimizde bu tür hastalıkları ve zararlıları gördüğümüzde, tarım ilaçları satan şirketlerden bitkilerimizden bir yaprak ya da toprak alın ve kullanım talimatlarına göre uygun ilaçları kullanın.

Sardunya Nasıl çoğaltılır
bitkinin köklerinden ayrılarak yapılır. Sulama ve bakıma devam etmek için bitki köklerinden ayrılmalı ve küçük bir tencereye dikilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir