Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Teraryum doğrudan güneş ışığından hoşlanmaz. Gün ışığı aldığı yönde değişebilir. Böylece çiçeğin bir yönde eğilimi önlenebilir.

 

Teraryum az ışık aldığında, yeterince beslenemez.

Teraryum su nasıl

Teraryum yaz aylarında haftada iki kez, kış aylarında ise haftada bir kez sulanmalıdır. Yaz aylarında, sulama teknikleri pazartesi ve perşembe günleri tercih edilebilir. Kış aylarında, pazartesi günleri sulama teknikleri tercih edilebilir. Sulama sırasında kullanılan su kabının skalası her zaman aynı olmalıdır ve saksının dibindeki saksının dibinde sulandıysak, tabakta biriken su sabahleyin dökülmelidir. Bu bitkinin topraklarında koku ve zararlı oluşumunu önleyecektir. Sulamanın temel kuralı, bitkinin toprağı kurudukça su olmalıdır, toprağın kuru ya da sulu olup olmadığını anlamak için, toprağı parmaklarımıza sokarak kuru ya da ıslak olup olmadığını anlayabilirsiniz.Eğer ıslaksa, bitkilerimiz topraktaki suyu henüz bitiremediğinden, sulama alanımızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.

Teraryumun büyüdüğü yer

Teraryum, rüzgar akış alanlarından uzak tutulmalıdır. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için, bitkinin sapında dalgalanmalara ve toprağın köküne hava akımına neden olur. Bu, çiçeklerin sararmasının yanı sıra çiçeklerimizin ömrünü azaltır ve çiçeklerin solmasına neden olur. Örneğin: Çiçekler, kapılar ve pencereler gibi açık ve rüzgarlı alanlardan uzak tutulmalıdır.

Teraryum budamak nasıl

Teraryum uzun ömürlü bir bitkidir. Dallardaki çiçekler solup geçtikten sonra, solmuş olan yapraklar ve çiçekler bitkimizin tekrar açılmasını sağlamak için kesilmeli ve kesilen alana hava akışını önlemek için örtülmelidir. Örnek: soğuk silikon balmumu veya yanıcı olmayan yapıştırıcılarla kapatılabilir.

Teraryum değişen toprak

Teraryum toprak değişimi Nisan ayından 5-6 yılda bir yapılmalıdır. Toprağı değiştirirken, değiştirmek istediğiniz saksıların bir numaradan daha fazla dikilmemesine dikkat edin.

Teraryum Vitamini Kullanımı

Teraryum ve vitamin kullanırken, çiçek yapraklarımız ve çiçeklerimiz sağlıklıysa bu dönemde vitamin kullanmak zorunda değiliz. Bu dönemde çiçeklerimizin çiçeklerini solmuş ve budanmışsak, hem bitkimizin çiçek açması hem de mağazalarda satılan sera ve çiçek vitaminlerinin geliştirilmesi için kullanım şartlarına uyması bitkimize besin desteği sağlayabilir. Örnek: Genel olarak, besinler bir kapak vitamini ölçeğinde 1 litre suya dökülür.

Terrarium ışığını sever mi?

Teraryum yaşam alanlarımızda olmak istiyor, ancak içine koyduğumuz ortam gün ışığından uzaktaysa, bitkilerimizin yapraklarını dökmelerine, çiçeklerini açmaları ve sağlıklı olmaları için yardım etmemiz gerekiyor. Bunun için çiçeklerimizi aydınlatıcılarla destekleyerek doğal ortamlarına uygun hale getirebilmelerini ve ışık alabilmelerini sağlayabiliriz. Işık gibi saksıdaki çiçeklerin çoğu, gün ışığında olmalı, bölgelerde olmayan bölgelerde aydınlatıcılarla desteklenmelidir. Karanlıkta kalan bitkiler yapraklarını döker, sararma ve solma meydana gelir. Daha az ışık alan bitkilere daha az su verilmelidir.

Teraryumlara ne zararı var?

1 – Bitkinin aşırı sulanması

2 – Tesisimizin saksı delikleri kapandı ve levha deliklerden su çıkmıyor

3 – Diğer bitkilere yakın hastalıklı bitki

4 – Düşük toprak kalitesi veya yetersiz vitamin

5 – Bitkimizin yapraklarında meydana gelen hastalıklar ve mantarlar Sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuklu hastalıklar bitkimize zarar verir.

Bitkilerimizde bu tür hastalıkları ve zararlıları gördüğümüzde, tarım ilaçları satan şirketlerden bitkilerimizden bir yaprak veya toprak alın ve kullanım talimatlarına göre uygun ilaçları kullanın.

Teraryum nasıl çoğaltılır

Teraryum çoğalması bitkinin köklerinin ayrılmasıyla oluşur. Sulama ve bakıma devam etmek için bitki köklerinden ayrılmalı ve küçük bir tencereye dikilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir