BEBEĞİN ANNE KARNINDAKİ YAŞAM KAYNAĞI

BEBEĞİN ANNE KARNINDAKİ YAŞAM KAYNAĞI

BEBEĞİN ANNE KARNINDAKİ YAŞAM KAYNAĞI

Bebek anne karnında olduğu sürece amnios sıvısı içinde bulunmaktadır. Bu sıvının içerisinde anneye bir göbek bağı ile bağlı olan bebek nefes alıp verme ve beslenme işlemlerini bu bağ sayesinde gerçekleştirir. Bebek anne karnındaki dönemi göbek bağı sayesinde geçirir. Bu nedenle göbek bağı bebek için hayati önem taşımaktadır. Göbek bağının herhangi bir nedenle zarar görmesi bebeğin gelişmesi durdurabilir hatta bebeklerin ölümüne bile sebep olabilir. Bebek dünyaya gelişinden sonraki dönemde de göbek bağının hayati önemi vardır. Göbek bağının pansuman ve temizlik işlemlerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu bakımların düzenli olarak yapılmaması göbek bağının enfeksiyon kapmasına dolayısıyla bebeğin sağlığının zarar görmesine sebep olmaktadır.

Bebeğin doğumu sırasında göbek bağı, bebeğin cildinden yaklaşık olarak 1,5-2 cm yukarıdan kesilir. Göbek bağının kesilmesi sırasında bebek hiçbir acı hissetmez; çünkü bu bölgede sinir bulunmamaktadır. Göbek bağının bakımı antiseptik bir madde ile yapılabilmektedir. Bakımdan sonra dikkat edilmesi gereken göbek bağının temiz ve kuru tutulmasıdır. Göbek bağı günler içerisinde jölemsi, yapışkan ve sulu özelliğini yavaşça kaybetmektedir. Rengi sarıdan kahverengiye doğru değişir ve yaklaşık 1-3 hafta içinde de düşmektedir.

İçindekiler

Yeni doğan Bebeklerin Göbek Bağı Düşene Kadar Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göbek bağının düşmesi için dokunmayın: Göbek bağı vakti geldiğinde doğal bir şekilde kendiliğinden düşecektir. Göbek bağının havayla temas etmesi de daha çabuk iyileşmesini sağlayacağı için bu bölgeyi bebek bezi ya da iç çamaşırı ile kapatmamaya çalışın. Göbek bağının kendi kendine düşmesine izin vermek için bağın kurumasına izin verin. Kimi bebeklerde düşme sırasında az miktarda kanama görülebilir; ancak günler içinde devam eden ısrarlı bir kanama görülürse hemen doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Göbek bağı her zaman temiz ve kuru tutulmalıdır: Göbek bağı, yeni doğan bebeğin enfeksiyon kapabileceği yerlerden biridir. Bunun için günde en az bir defa temizlik bakımı yapılmalıdır. Örneğin; bebeğin altını değiştirirken göbek bağının temizliğini de yapabilirsiniz.

Yeni doğan Bebeklerin Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bebek eve geldiğinde en önemli bakımlardan biri de göbek kordonunun bakımıdır. Doğum sonrası takılan göbek mandalı sebebiyle anneler onlara dokunduğunda canlarının yandığını düşünerek temizlik işlemlerini aksatmamalılar. Bebeğin anne karnındayken yaşamsal faaliyetlerinin gelişmesini sağlayan göbek bağının günlük olarak temizlik işlemlerini yapılması bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Hastaneden ayrılmadan önce size göbek bağına pansuman yapmanız için bir sıvı verilecektir. Örneğin; göbek kordonunu günde 1-2 kere baticon gibi anti septik solüsyonlar ya da yüzde 70’lik alkol kullanılarak steril gazlı bez ile silebilirsiniz.

Temizlikte kullanılan ilaçlar yalnızca bebeğin göbek kordonuna sürülmelidir. Göbeğe takılan mandalı yavaş hareketlerle sağa sola yatırarak, göbek bölgesine düzenli olarak günde 2 kez temizleyerek pansuman yapabilirsiniz. Göbek mandalının hareket ettirmeniz bebekte ağrıya neden olmaz, özellikle mandalın alt tarafına da pansuman yapılmalıdır, sadece üst tarafına pansuman yapılıp alt unutulan göbek bağları geç düşer.

Mikrop Kapmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğin göbek bağının mikrop kapmamasını sağlayacak en önemli şey temizliğidir. Günlük pansumanları yapılan bebeğin göbeğine, temizliğin tamamlayıcı gibi düşünülerek bebek losyonlarını bu süre zarfında sürülmesi doğru olmaz. Göbeğin çabuk düşmesini sağlamak amacıyla çevrenizden duyduğunuz bitki, krem gibi ürünleri kullanmayınız. Bebek bezinin sık aralıklarla değiştirilmesi böylece ıslak ve nemli bezin uzun süre göbek bağıyla temasını engelleyecektir. Bezin ön kısmının göbek bağı dışarıda kalacak şekilde katlanması da uygun olacaktır.

Göbek Bağı Düşmeden Önce Nasıl Banyo Yaptırılır?

Göbeğin düşmesine kadar geçecek olan 2-3 hafta içinde bebeğin temiz tutulmasını sağlamak için duş şeklinde ya da süngerle yumuşak bir şekilde ovalayarak, göbek düştükten sonra ise küvet içinde banyo yaptırılabilir. Banyo sonrasında göbek bağı temiz bir bez yardımıyla hemen kurulanmalıdır. Gerekirse saç kurutma makinesinin en düşük ayarı ile uzaktan tutularak kurutabilir.

Örneğin; banyo esnasında önce gövdesini bebe şampuanı ya da sabunu ile yıkanıp durulayın. Bebeğin kafası hafif geri yatırılarak saçlı deri göz yakmayan şampuanı ile yıkandıktan sonra da yüz temizliği yapın. Göbek bağı temiz pamuk ile kurulanıp göbek bağı alkol ile temizleyin.

Bebeklere özellikle yaz dönemlerinde her gün banyo yaptırılabilir; ancak önerimiz ilk 1 ay için göbek düşene kadar haftada 2-3 kez göbek düştükten sonra her gün banyo yapılmasıdır. Özellikle yüz, saçlı deri, göbek bağı, eller ve bez bölgesinin temizliği önemlidir.

Göbek Bağı Erken Düşerse Ne Olur?

Göbek bağının doğal zamanından önce veya sonra düşmesi sakıncalı olabilir. Göbek bağının erken düşmesi enfeksiyonlar ve kanama açısından riskli olduğu gibi bir ay geçmesine rağmen hâlâ göbeği düşmeyen bebeklerde anatomik bozukluk ya da immünolojik bozukluk olabilmektedir.

Bazen göbek bağının yeterince kurumadan düşmesinden sonra granülom olarak adlandırılan göbek deliği bölgesinde pembe renkte yumuşak bir kitle görülebilir. Granülom, göbek bağının tam dipten düşmeyip bir parçasının kalması şeklinde de yorumlanabilir. Bu kalan parça 3-4 gün içinde kendiliğinden düşebileceği gibi akıntı yaparak enfeksiyonlara zemin de hazırlayabilir. Bebeğinizin iç çamaşırının sürekli bir akıntı ile kirlendiğini görüyorsanız doktorunuza başvurun.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALIDIR?

  • Göbeğin düşmesinden sonra hala belirgin kanamanın devam ediyorsa
  • Göbek bağından yeşil akıntı ve pis koku geliyorsa
  • Göbek çevresinde kızarıklık görülürse veya göbekten 2-3 damladan fazla kan gelirse bölgede iltihap olduğunun belirtisi olabilir.
  • Göbek bağının zamanından geç kopması da iltihap veya kordonun altındaki bölgede bir anormalliğin göstergesi olabilmektedir. Bu durumlarda doktora danışılması gerekir.

Kanamayı Durdurmak İçin Yapılan K Vitamini İğnesi Nedir?

K vitamini yeni doğan bebeklerde eksiktir. Her doğan bebeğe rutin olarak K vitamini iğnesi yapılır. Bu vitamin zaman içinde vücutta sentezlenir, ama yaşamın ilk 1 ayında eksik kalırsa başta göbek kanaması olmak üzere ciddi kanamalara neden olabilir. K vitamini yapılmamış bebeklerde özellikle kafa içi kanamalar hayati risk yaratabilir.

Doğumda uygun doz K vitamini yapılmış olsa bile göbek düştükten sonra kanaması uzun süren bebeklere 2. doz K vitamini yapılması gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir