DOĞUM ÖNCESİ

Doğum öncesi

Bebeğini kucağına almak için gün sayan hamile kadınların karşılaşabilecekleri sorunları yenmesinde çok önemli yeri olan doğum öncesi yapılması gerekenler sizlerin daha sağlıklı ve rahat bir doğum geçirmenizi sağlayacaktır.

Doğum öncesi yapılması gerekenler hamile kadınların gebelik sürecindeki psikolojilerini yükseltmelerinde faydalı olacağı gibi operasyonunda daha rahat gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Doğum korkusu tüm hamile kadınlarda yaşanmakla birlikte endişelerinizi veya kafanızdaki soru işaretlerini giderme konusunda size ilk tavsiyemiz konu hakkında bilgilenmeniz olacaktır. Doğru kaynaklardan okuyarak alacağınız bilgilerin yanında doktorunuza kafanıza takılan soruların cevaplarını bulmak adına danışmanız faydalı olacaktır.

Doğum sırasında sizin yanınızda olacak kişilerin iyi seçilmesi sizin psikolojinizin yüksek olmasını sağlayacağı gibi size tavsiyemiz aile bireyleri haricinde arkadaşlarınız içinden de sizi iyi tanıyan kişilerin yanınızda olmasını istemeniz olacaktır.

Hamile kadınların genellikle gebeliğin son üç ayına girildiğinde daha da yoğunlaşan endişelerinin giderilmesi doğumu gerçekleştirecek ekibinde işini kolaylaştıracağı için size önerimiz doğumun gerçekleşeceği ortamı görmeniz ve ekiple diyalog kurmanız olacaktır. Normal doğum planlanıyor ise sallanan sandalye, bol yastık, doğum topu sağlayabilen doğal bir ortamı sağlayabilen bir doğum merkezini seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bu imkânların oluşturulamadığı merkezlerde size önerimizi malzemeleri sizin tedarik ederek yanınızda götürmeniz olacaktır. Doğum öncesinde rahatlamaya çalışmanız, müzik dinlemeniz, rahatlatıcı kokuları veya yağları kullanmanızda sizin psikolojinize iyi gelecekler arasında yer almaktadır.

DOĞUM ÖNCESİ

Doğum öncesi yapılması gerekenlerin en önemlileri arasında yer alan ve doğumu kolaylaştıran egzersizleri doktorunuzdan onay alarak uygulamanız da size yararlı olacaktır. Hamile kadınların yüzme, yürüyüş, aerobik gibi hareketleri yaparken herhangi bir risk oluşmaması için doktorlarından konu hakkında onay almaları da sorun yaşanmaması adına önem teşkil etmektedir. Hamilelikte beden ve nefes egzersizleri sizin rahat bir gebelik dönemi geçirmenizi saplayacağı gibi aynı zamanda doğumda da sizi rahatlatacaktır. Bedeni ve zihni doğuma hazırlayan bu egzersizler doğumda kendinize güveninizi arttıracağı gibi ömür boyunca sizin faydalanacağınız bir pratik de olacaktır. Hamilelik boyunca yoga yapılmasının faydalı olduğu da bu yöntemi uygulayan anneler tarafından ifade edilmektedir.

Doğum öncesi yapılması gerekenler arasında kesinlikle doğumdan önceki süreci dinlenerek geçirmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Doğum öncesinde dinlenememeniz halinde vücudunuz ağrıları daha yoğun hissedebilmekte ve sorunlarla karşılaşılması istemeseniz de gündeme gelmektedir. Doğum öncesinde kilo alımı çok iyi bir şekilde gözlenmeli ve fazla kilo alımının önüne geçilmeye çalışılmalıdır.

Gebelik döneminde alınan fazla kilolar farklı sorunların yaşanmasına neden olabileceği gibi bu dönemde uzman bir diyetisyenden yardım alınabileceği gibi egzersiz yapmanıza mani yoksa mutlaka günlü yarım saat egzersiz yapılmaya çalışılmalıdır. Obezite sorunu olan anne adaylarının doğum sırasında çocuklarında kırık ve felç gibi durumlar görülebilmekle beraber annelerde de yırtıklar yaşanabildiğinden kilo alımına önem vermeniz bir kat daha ehemmiyet kazanmaktadır.

Doğum öncesi yapılması gerekenler arasında katı gıdalar yerine sıvıları tercih etmek de sizlere faydalı olacaktır. Bağırsakların boş olması doğumu kolaylaştıracağı için bu yöntem doğumu yaklaşan anne adaylarına tavsiye edilmektedir.

Doğum sırasında yaşanacak ağrılara karşı farklı ağrı kesiciler kullanıldığı gibi bu ilaçlar gebe kadınlarda genellikle uyku hali yapmaktadır. İlaçların etkisi ile bulantı yaşanabilmekle birlikte kan yoluyla bebeğinize de geçen bu ilaçları yavrunuzun uyku haline neden olabilmektedir. Doğum sırasında kullanılabilen epidural veya spinal anestezi yöntemleri de sık kullanılmaya başlanmış olmakla birlikte size tavsiyemiz bu yöntemlerin kullanılıp kullanılmayacağına daha önceki süreçte karar vermeniz olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir