YENİ DOĞAN BEBEĞİ YIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

YENİ DOĞAN BEBEĞİ YIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

YENİ DOĞAN BEBEĞİ YIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yeni doğan bebek, göbeği düştükten sonra, bütün vücudu suyun içine girecek tarzda yıkanmalıdır. Hazırlanan suyun sıcaklığı 36-37 derece olmalıdır. Ama yine de en sağlıklısı, suyun ısı derecesini annenin dirseğiyle kontrol etmesidir. Bu suya küçük bir miktar şampuan konulabilir ve bebek süngeri kullanılabilir. Su hazırlandıktan sonra, bebek soyularak göğsünden ve sırtından destek olunacak şekilde tutulur. Bebeği birden bire suyun içine sokmak, onun ürkmesine nede olabilir. Bu yüzden önce bebeğin ayakları küvetin kenarına hafifçe dokundurulmalıdır. Elle yavaş yavaş vücuda su sürülmelidir. Anne bebeğin sırtına koluyla destek olabilecek biçimde omzundan tutmalı ve yavaşça suyun içine yatır pozisyonda sokmalıdır. Böylece bebeğin annesinin koluna dayalı olan başı suyun dışında kalacak ve gövdesi tamamen suyun içine girmiş olacaktır. Böylece güvenli bir şekilde suya sokulan bebek, artık yavaş yavaş yıkanabilir.

Bebeğinizi Yıkarken!

Bebeğin vücudun yıkarken bebe süngeri ya da bir tülbent parçası kullanılır. Bunlar birazcık köpürtülerek bebeğin vücudunun her yanına yavaş yavaş sürülür. Bebeğin başı suyun dışında, kolunun biri serbest durumdadır. Bu durumdaki bebek biraz da rahat bırakılarak anne karnında olduğu gibi suyun içinde hareket etmesi sağlanır. Bebeğin önce vücudu yıkanmalıdır. Bebek bu durumdan çok keyif alabilir. Ama eğer ağlarsa, babası ya da yanında bulunan başka biri tarafından elin tutulmalıdır. Böylece kendini güvendi hisseden bebeğin ağlaması kesilebilir ya da daha az ağlayabilir. Yine annenin bebeği tutuş pozisyonu değişmeden başı yıkanmalıdır. Bunun için başın arkasından su alınarak ve isteniyorsa şampuan kullanılarak bebeğin başı yıkanılır. Hatta yavaşça anne elini bebeğin yüzünden geçirerek yüzünü de yıkayabilir. Bebeğin 6-7, en fazla 10 dakika suda tutulması ve yıkanması yeterli olacaktır.

Bebek sudan çıkarılacağı zaman, yine elin biri arkadaki pozisyonu korumak şartıyla, diğer elle bebeğin göğsüne destek olunur. Yavaşça dik pozisyona getirilen bebek, öne doğru 45 derecelik bir açıyla eğilir. Anne bebeği bu pozisyonda tutarken, ikici bir kişinin de bir tasla, bebeğin kulaklarına kaçmayacak biçimde, başından aşağıya su dökmesi gerekir. Bu durulama işleminden sonra bebek, güvenli bir şekilde kaldırılır. Daha önceden içine bir tülbent serilerek hazırlanmış olan havluya konulur. Bebek önce tülbentle, sonra havluyla sarılır. Bebeğin ilk suyu tülbentle kurulanıp alındıktan sonra tülbent çıkarılır ve havlu ile kurulanmasına devam edilir. Bebeğin ya da annenin hasta olmadığı durumlarda, bebek her akşam yıkanmalı, ardından masaj yapılmalı ve öyle yatırılmalıdır. Böylece hem bebekler daha rahat uyur, hem doku ve kas gelişimine yardım edilmiş olunur hem de bebekler bunu alışkanlık edinirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir