Yumurtanın Beyazındaki Sır!

Yumurtanın besin değeri açısından sayılamaya kadar çok yararı olduğu biliniyor. Ancak, yumurtada sarısının iki tarafında yapışmış olarak bulunan ve genelde iplik gibi olan şeyin aslında hiç bilmediğiniz bir faydası bulunuyor.

Yumurtanın içerisinde yer alan ve beyaz ipliğe benzeyen o bölümün adı Kalaza. Yumurta tüketiminde herkesin genellikle, yumurtanın içindeki bulunan bu kısmı civcivle ilişkilendirdiğini bilinmektedir. Bu nedenle çoğu zaman söz konusu manzara bir çok insanın akılına mide bulandırıcı senaryolar gelmesine neden olmaktadır.

Oysa yumurtada bulunan bu beyaz kısmın yani Kalaza’nın tavuk civcivi ile hiçbir alakası olmadığını bilmek çoğu insanın içini rahatlatacaktır.

Kalaz Taze Yumurtada Olur!

Yumurtaları beyaz kısımda yer alan, söz konusu iplik gibi bölüm yumurtanın sarısını yumurtanın ortada sabit tutma görevine yarıyor.

Bu bölüm aynı zamanda yumurtanın taze olduğunu da gösteriyormuş. Öyle ki, yumurta rafta bekletildiğinde yani bayat olduğunda bu beyaz kısım giderek kayboluyor. Kısacası yumurta tüketeceğinizde, o beyaz ipliği gördüğünüzde yumurtanın taze olduğunu anlayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir