Corono Virüs Çocuklarda Depresyon Nedeni!

Corona pandemisi nedeniyle bütün dünyada, sağlık konusunda büyük bir mücadele veriyor. Öte yandan çocuklar, söz konusu salgından ruhsal olarak en çok etkilenen kesim oldu. Öyle ki, Corono virüs salgını süreci ile çocuklarda depresyon görülme sıklığı katlanarak arttı.

İçindekiler

Corona Kaynaklı Çocuk Depresyonu !

Corona pandemisi öncesinde, depresyon günümüzde başlı başına artış gösteren hastalıklar arasında yer almakta idi. Aslında, uzmanlar depresyonu çağımızın en sık görülen hastalıklarından biri olarak nitelendiriyor. Fakat dünya genelinde ortaya çıkan Corona salgını, özellikle depresyon konusundaki genel artışın yanı sıra, çocuklardaki depresyon görülme oranı 2 kat arttı.

Pandemi nedeniyle sürekli evde olan çocuklar, yaşıtlarıyla paylaşımda bulunup oynayamadıkları, dışarı çıkıp sosyalleşemedikleri veya okullarına da evden devam etmeleri nedeniyle; içe kapanık hale geldi. Akranları ile bir araya gelip oyun oynayamayan, okula gidemeyen veya rahatlıkla sokağa çıkamayan çocuklarda, zamanla bir çok konuda kaygı bozukluğu ortaya çıkıyor. Böylesi sıkıntılarda en büyük görev ailelere düşüyor. Aileler, genel beklentilerini asgari seviyede tutarak çocuklar üzerlerindeki baskıyı azaltabilir.

Çocuklarda Depresyon Şikayeti Arttı!

Dünyada devam eden Corona pandemisi, ülkemizde de bazı kısıtlama ve düzenlemelerle günlük hayata, her yaştan insana kendini yoğun bir şekilde kendini hissettiriyor. Mesela, farklı mesleklerden insanlar uzaktan yani, evlerinden çalışma sistemine geçti. Durum böyle olunca aileler çocuklarıyla normalden çok daha fazla vakit geçirmeye ve bir arada olmaya başladı. Doğal olarak bu yeni zorunlu yaşam düzeni de beraberinde bazı sıkıntılar getirdi. En başta birbirine tahammül etmek oldukça sıkıntılı bir hal olmaya başladı.

 

Çalışan anne baba, oyun çağındaki çocuk, okul çağındaki genç ve yaşlılar sokağa çıkamadı. Böylelikle bir arada evde kalan aile bireyleri, aynı ortamı paylaşınca zaman zaman sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Pandeminin bu yöndeki ilk etkisi çocuklarda depresyon görülme sıklığını katlayarak arttırdı. Pandemi döneminde çocuklardaki depresyon belirtileri genelde içe dönük davranışlar olarak kendini gösteriyor. Bir arada uzun süre kalan aile bireylerinde, birbirine karşı tahammülsüzlük ve beklenti artmakta. Bu zor pandemi döneminde de anne babanın evde bunalan çocuklardan beklentilerini azaltması doğru bir davranış olarak kabul ediliyor.

Corona Virüs Çocukları Etkiledi!

Corona pandemisinde, en çok çocuklar zihinlerinde virüsü çok farklı yorumluyor. Virüsü görmedikleri için farklı şekillerde düşünen çocuklar, bundan çok etkileniyor. Çocukların yaşları nedeni ile soyut düşünceleri gelişmediği için pandemi sürecinde aileden duydukları konuşmalar, televizyon haberleri ile bazı önlem amaçlı uygulamaları zihinlerinde büyüterek, kaygılarının artmasına neden olmakta.

Pandemide Çocuklar Sosyalleşmek İstiyor!

Salgın yasaklarında sürekli evde kalan çocuklar en çok arkadaşları ile zaman geçirmeyi özledi. Evde büyüklerle zaman geçirmekten bunalan çocuklar, en çok da sosyalleşmeye ihtiyaç duyuyor. Bu gibi durumlarda ailelerin çocuklar ile arkadaşlarıymış gibi oynamaları ve arada arkadaşlarıyla telefonla da olsa görüşmelerine fırsat vermeleri gerekmekte. Çocuklar günlük rutinlerine benzeyen davranışlar karşısında rahatlayıp daha mutlu olacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir