Türk Kahvesinin Faydaları

Gün geçmiyor ki, Türk kahvesinin yararlarına bir yenileri eklenmesin. Kahve, ülkemizde yetişmediği halde pişirme teknikleri, tarihsel değeri ve sunumu nedeniyle toplumumuzda çok özel bir yere sahiptir.

Öyle ki, bazen keyif için bazen yorgunluk sonrası bazen de dostlarla muhabbet için Türk kahvesi içilir. Yemekten sonra içilen bir bardak Türk kahvesinin kültürümüzdeki yeri de ayrıdır doğrusu. Bayramlarda eşe dosta ikram edilir, en mutlu anlarımızda kız istemelerde heyecanımıza ortak olur. Her şeyin ötesinde kahvenin 40 yıllık hatrı vardır.

Şekerli, orta veya sade içilen Türk kahveleri; genelde yanında lokum ya da çikolata ile ikram edilir. Bütün bu saydığımız geçmiş ve kültürel değerinin dışında, Türk kahvesinin sağlık açısında da çok sayıda yararı olduğu ortaya çıkmaktadır. Kısacası keyfimiz için içtiğimiz bir bardak kahve, aynı zamanda sağlımızı da koruyor.

İçindekiler

Türk Kahvesinin Sağlığımıza Etkileri!

1- Kahve Kansere Karşı Koruyucu!

Türk kahvesinin içinde mevcut olan zengin antioksidanlar tümör hücrelerinin ve kanseroid hücrelerin gelişimini de engellediği tespit edildi. Kansere neden olan serbest radikaller, Türk kahvesinde bulunan klorojenik asit, kafeik asit, fitoöstrojenler, polifenoller ve kafein nedeniyle insan vücuttan atılıyor. Buna göre uzmanlar sağlık açısından, günde 2-3 fincan Türk kahvesi içilmesinin kanser riskini % 52 oranında azalttığına işaret ediyor.

Hatta kadınlarda  meme ve rahim, erkeklerde ise, prostat kanserine karşı önemli bir koruyuculuk sağlıyor. Bunun dışında gün içinde üç bardak Türk kahvesi tüketen kişilerin ise, bir bardak kahve içenlere kıyasla ağız, yutak ve yemek borusu kanserlerine yakalanma oranları %30 daha düşük olarak tespit edilmiş. Kahvenin aynı zamanda düzenli tüketildiği takdirde karaciğer, kolon ve cilt kanseri konusunda da koruyucu etkileri olduğuna işaret ediliyor.

2-  Türk Kahvesi Kalbi Koruyor!

Türk Kahvesi Kalbe iyi geliyor. Türk kahvesi sahip olduğu antioksidanlar sayesinde kalp sağlığını koruyor. Düzenli tüketilen Türk kahvesi, kalp ve lenf damarlarının onarılmasını sağlıyor. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riski ortadan kalkıyor. Kahvede bulunan kafeinin tıbbi olarak, kalp hücrelerini koruduğu ve kalp krizinden sonra kalbin iyileşmesini desteklediği biliniyor. Günde içilecek 1-2 fincan kahve içenlerde kalp hastalıklarının daha az görüldüğü ve atardamar duvarlarında kalsiyum birikmesini engellediği belirlenmiş.

3-  Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyucu

Düzenli ve uzun süreli tüketilen kahvenin insan sağlığına her açıdan pek çok yararı olduğu artık bilinen bir gerek.  Mesela düzenli kahve içilmesi halinde insan hafızasında da olumlu etkileri olduğunu ve birincil nöronal hücreleri koruduğu tıbben biliniyor. Bu konuda John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kafeinin hafıza üzerinde canlandırıcı etkisi olduğu belirlenmiş. Özellikle sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesinin, zihinsel fonksiyonları desteklediği, konsantrasyon ve ezberi güçlendirdiği de biliniyor. Kahve, büyüme faktörlerinden olan BDNF yani Brain-Derived Neurotrophic Factor salınımını da aktif hale getiriyor. Genel olarak Alzheimer hastalarının beyinlerinde BDNF düzeyleri düşük olmaktadır. Oysa, beyin ve beyin hücrelerinin büyüme hormonu olan BDNF, öğrenme, yeni beceriler kazanma ile hafıza üzerinde oldukça önemlidir.

4-  Kahve Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor!

Türk kahvesinin muhabbete keyif katmaktan, sindirimi kolaylaştırmaktan, sağlığımıza kadar geniş bir etki alanı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Mesela, bir araştırmaya göre de, günde 4 fincan ve üzeri kahve tüketen kişilerde bir fincandan az kahve içenlere kıyasla tip 2 Şeker hastalığına yakalanma riskinin %23 daha az olduğu belirlenmiş. Finlandiya ülke olarak, dünyada kişi başına en çok kahve tüketen ülke durumundadır. Bu ülkede kahve konusunda yapılan bir sağlık araştırmasında, günde 3-4 fincan kahve içen kadınlarda tip 2 şeker hastalığı riski %29, erkeklerde ise %27 olarak belirlenmiş.

5-  Türk Kahvesi Yağ Yakımını Uyarıyor!

Türk kahvesi, içindeki kafein sayesinde yağ yakımını hızlandırıyor. Özellikle spordan yarım saat önce içilen bir fincan Türk kahvesi metabolizmanın çalışmasını arttırıyor. Bu sayede vücut adrenalin hormonu salgılayarak kalp ve dolaşım sistemini uyararak daha çok enerji yakımı sağlıyor. Sağlık alanında Türk kahvesi üzerine İspanya’da yapılan araştırmada, kafein tüketen atletlerin kafein almayan sporculara oranla antrenmandan sonraki 3 saat boyunca %15 daha fazla kalori harcadığı belirlenmiş. Bir diğer araştırmada ise, kafeinin yaşla birlikte kas kütlesini yerine koymada, kas ve dokulardaki yaralanma riskini de azaltmakta etkin olduğu tespit edilen bir ayrıntı. Galiba kahvenin günlük hayatımızdaki tüketim nedenleri farklı olsa da bizdeki hatrı artmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir