Tiramisu gibi harika lezzete kim yok der ki! Tiramisu’nun kelime anlamı; ‘beni neşelendir ya da beni yukarı çek!’ olarak bilinir.

Tiramisu, aslında bir İtalyan tatlısı olmasına rağmen ülkemizde de çok seveni bulunuyor. Bu güzel tatlının lezzetini Mascarpone peyniri veriyor. Mascarpone ise, İtalya’ya özgü bir peynir türüdür. Mascarpone peynirinin kremaya benzeyen dokusu kullanıldığı bütün tatlılara ayrı bir tat veriyor.

İçindekiler

Tiramisu Tarifi

Tiramisu tatlısının yapımında kullanılan Mascarpone peyniri, ülkemizde olan labne peynirine benzer. Mascarpone peyniri, 16. yüzyıldan itibaren bazı özel tekniklerle İtalya’nın Lombardiya bölgesinde inek sütünden yapılıyor.

Kedi Dili  Tiramisu Nasıl Yapılır

Gerek adından ve gerekse kullanılan diğer malzemeler nedeniyle, Tiramisu’nun insanları mutlu eden bir yanı var. Eğer, bugün sizde Tiramisu yapmak isterseniz işte reçetesi.

Tiramisu Malzemeleri

2 Yemek Kaşığı Granül Kahve,

3 Yemek Kaşığı Şeker,

16 Adet Kedi Dili,

1 Su Bardağı Sıcak Su,

Tiramisu Krema Malzemesi

200 Gram Labne Peyniri,

2 Adet Yumurta,

4 Yemek Kaşığı Un,

2 Paket Vanilya,

3 Su Bardağı Süt,

5 Yemek Kaşığı Şeker,

2 Yemek Kaşığı Kakao.

 

Kedi Dili Tiramisu Yapılışı

Bu lezzetli İtalyanlara özgü olan ancak, ülkemizde de çok sevilerek tüketilen Tiramisu’yu yapmak için öncelikle derin bir tencereyi ateşe koyuyoruz. Daha sonra sırası ile tencereye süt, yumurta sarıları, un ve şekeri ekleyip koyulaşana dek karıştırarak pişiriyoruz. Tenceremizdeki malzemeler pişince, ocaktan alıp ılımasını bekliyoruz. Pişen malzemeler ılıdığında içine labne peyniri ile ve vanilya ilave edip iyice karıştırıyoruz.

Daha sonra diğer tarafta kedi dillerini kahve, şeker ve su karışımı ile ıslatıp tepsiye diziyoruz. Bu işlemi tamamladıktan sonra önceden hazırladığımız kremayı, ısladığımız kedi dillerinin üzerine iyice yayarak sürüyoruz. İşlem tamamlandığında bu kez üzerine kakao serperek, tatlımızın yapımını bitiriyoruz. Hazırladığımız Tiramisu’muyu soğuk tüketiyoruz. Afiyet olsun 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir