Başkent Sanılan 10 Kent!

Küresel köy haline gelen dünyamızda, her ülke ve kent artık elimizin altında; ister seyahat ister eğitim veya iş konusunda kolaylıkla farklı şehirlere ulaşmamız çok kolay hale gelmiş durumda. Bir de  sıkça adını duyduğumuz popüler şehirler var, bulundukları ülke ile özdeşleşen ve oranının başkenti olarak aklımızda kalan. Öte yandan, elbette genelde ülkelerin en ünlü şehri çoğunlukla başkent olmaktadır.

Ancak doğru bildiğimiz genel yanlışlardan biri de başkentler konusudur. Bazı şehirler sosyo ekonomik açıdan geliştikleri ve dünya genelinde bilindikleri için bulundukları ülkenin başkenti zannedilmektedir.

1- İstanbul

İstanbul şehrimiz dünyanın kültürel ve doğal güzellikleriyle en çok ilgi gören popüler kentleri arasında yer almaktadır. Dünya açısından da ekonomik, tarihi ve kültürel değere sahip İstanbul, genelde Türkiye’nin başkenti sanılmaktadır. Türkiye’nin başkenti Ankara’dır.

2- Zürich

İsviçre’nin en büyük, ekonomik ve kültürel açıdan da ülkenin en önemli kenti Zürich olarak bilinmektedir. Avrupa’nın en iyi üniversiteleri ETH ve Zürich Üniversitesi ve FIFA’ya ev sahipliği yapan Zürich şehrinin geçmişi neolitik çağa kadar uzanmaktadır. İsviçre’de ülkenin fiili başkenti 4. büyük şehir olan Bern’dir.

3- Sidney

Sidney de dünyada bilinen önemli ve güzel kentler arasında yer almaktadır. Sidney’de başkent sanılan şehirler arasındadır. Bu güzel kentin başkent olarak bilinmesi ülkenin sembolü haline gelmiş ünlü opera binasına ev sahipliği yapıyor olmasından kaynaklanıyor. Avustralya’nın Sidney kenti ülkenin en eski yerleşim merkezleri arasındadır. Bütün bu ekonomik ve kültürel ayrıcalıklara rağmen Avustralya’nın başkenti Canberra’dır.

4- New York City

New York City, Amerikanın en popüler kentidir. Bu şehir kendisiyle aynı adlı eyalette yer almaktadır. New York City şehri, ortalama 19 milyonluk nüfusu sayesinde ABD’nin en kalabalık şehri olarak bilinmektedir. Ancak çoğu kişi popüler olan bu bilindik ve kalabalık kenti neden ise, Amerika’nın başkenti olarak bilinmektedir. ABD’nin en önemli finans caddesi olan Wall Street Caddesi, Özgürlük Anıtı, Empire State Binası, Times Meydanı gibi önemli yapılar da New York City bulunmaktadır. Buna rağmen ABD’nin başkenti Washington DC’dir.

5- Rio de Janeiro

Rio de Janeiro sahip olduğu doğal güzellikleri, ülkenin sembolleri olan Kurtarıcı İsa heykeli ve ünlü Rio karnavalı ile Brezilya’nın başkenti olarak bilinse de durum böyle değildir. Rio de Janeiro kenti aslında aynı adla anılan eyaletin başkentidir. Brezilya’da başkent 1960 yılından bu yana Brasilia şehridir.

Dünyanın Şaşırtan Başkentleri!

6- Kazablanka

Kazablanka kenti, Atlas okyanusunun kıyısında bulunan Fas’ın en büyük şehridir. İspanyolca’da beyaz ev manasına gelen kent, Avrupalı turistler tarafın büyük ilgi görmektedir. Kazablanka ülkenin bir çok yönden gelişmiş bir kenti olmasına karşın Fas’ın başkenti Rabat şehridir.

7- Mumbai

Mumbai şehri Hindistan’ın özellikle ticaret, finans ve kültür alanında en gelişmiş kenti durumundadır. Öyle ki Mumbai, dünya genelinde çoğu kişi tarafından bulunduğu Maharaştra eyaletinin başkenti ve Hindistan’ın en büyük şehri olarak bilinmektedir. Oysa bilinenin aksine Mumbai, başkent değildir. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi kentidir.

8- Toronto

Toronto, Kanada’nın en büyük şehri aynı zamanda ülkenin ticari ve kültürel merkezi olmasına rağmen, başkent olmayan kentlerdendir. Dünyada suç oranlarının en düşük olduğu yerlerden biri olan Toronto, ülkenin değil ama Ontario eyaletinin başkentidir. Nüfusunun %54’ünü göçmenlerden oluşan kentte, çok popüler olan CN Tower ve dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden Toronto Zoo bulunmaktadır. Kanada’nın başkent ise, Ottowa şehridir.

9-Cape Town

Cape Town kenti de insanları şaşırtan kentlerdendir. Aslında Güney Afrika Cumhuriyeti resmi olarak üç başkente sahiptir; yasama başkenti Cape Town, yürütme başkenti Pretoria ve yargı başkenti Bloemfontein’dir. Dört milyonluk nüfusu ile Cape Town şehri diğer 2 kentle başkent unvanını paylaşmaktadır.

10- Cidde

Tarihi bir kent olan Cidde,2014 yılından bu yana UNESCO korumasındadır. Suudi Arabistan’ın 2. büyük şehri Cidde, en önemli ticaret merkezlerinden biri ve Hicaz bölgesinin de en önemli liman kenti olduğundan çoğu kişi tarafından başkent olarak bilinmektedir. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad kentidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir