Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen meyvesi ormanlarda kendiliğinden yetişir ve meyveler haziran ve eylül ayları arasında toplanacak hale gelir.

Böğürtlen çoğunlukla ahududu veya franbuazla karıştırılır. Ancak böğürtlen bu tür meyvelerden farklıdır.  Kırmızı ve minik çileğe benzer. Tatlılarda, smoothie’lerde, meyve sularında, reçellerde ve dondurmada sıkça kullanılır. Ayrıca böğürtlenin yaprakları ve meyvesi çay olarak da ayrı ayrı demlenme özelliğine sahiptir ve her ikisinin de faydaları ayrıdır. Böğürtlenin harika kokusu sıcak su ile buluştuğunda, ortaya çıkan rengi tadı ile aromatik nefis bir içecek oluyor.

Böğürtlenin Özelliği

Her kırmızı meyvede olduğu gibi böğürtlende yüksek miktarda antioksidan içerir. Ayı zamanda C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Öte yandan  A, K,E, B vitamini türevleri ve lif açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Böğürtlen ayrıca kalsiyum, sodyum, fosfor, manganez, magnezyum, demir, çinko, bakır, selenyum mineralleri,  ellajik asit ve organik asitleri de bünyesinde barındıran eşsiz bir meyvedir.

Böğürtlen Çayının Faydaları 

 • Şişkinlik ve ödemi söker.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır.
 • Eklem ağrılarını iyi gelir.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Prostat ve kolon kanserlerine iyi gelir.
 • Menopoz döneminde hormonları düzenler.
 • Hafızayı ve bilişsel düşünce güçlendirir.
 • Alzheimer hastalığı riskini düşürür.
 • Saçların hızla uzamasını sağlar.
 • Kanı temizler.
 • Kronik hastalıklardan korur.
 • Tansiyonu düzenler.
 • Kalpteki ritim bozukluklarına iyi gelir.
 • Dolaşım sistemine iyi gelir.

Folinoller ve diğer antioksidanlar cilt sağlığına iyi gelir ve özellikle serbest radikalleri nötr hale getirerek, ciltte oluşan zararları giderir. Böğürtlenin, %85 inin su olduğunu için cildi nemlendirme özelliği de mevcut. Böğürtlen çayı içindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde, kemik erimesinin önler ve kemikleri kuvvetlendirir. Depresyona ve huzursuzluğa olumlu etkileri vardır.

Böğürtlen Çayının Cilde Faydaları

Böğürtlen çayı düzenli olarak tüketildiğinde cildin sıkılaşmasını sağlayarak cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Cilt güzelliğine önem verenlerin böğürtlen çayı tüketmeleri faydalı olacaktır.

Böğürtlen Çayı Nasıl Demlenir?

Böğürtlen çayı marketlerde süzme poşet çay olarak kullanıma hazırdır. Bu tür çayların içinde sadece böğürtlen değil, böğürtlen yaprakları da bulunmaktadır. Bu hazır çaylarda böğürtlenle aynı rengi alsın diye hibiskus çiçeği de bulunmaktadır. Bu yüzden aktardan gözünüzle görerek kurutulmuş böğürtlen almanız daha uygun olacaktır. lınacak böğürtlenin kurutulma tarihi bir yıldan eski olmamalı. Mevsiminde pazarlardan aldığınız ya da ormandan topladığınız böğürtlenleri kendinizde kurutarak saklayabilirsiniz. Böğürtlen, 250 ml yaklaşık bir kupa kadar kaynayan suya bir tutam kadar atılarak, kısık ateşte 8 ila 10 dakika kadar ağzı kapalı olarak demlenir.

Ardından 6 ila 7 dakika ateşin altı kapatılarak beklenip, içilir. Böğürtlen meyvesini seviyorsanız, haşlanmış olan taneleri de tüketebilirsiniz. Taze olarak topladığınız ya da satın aldığınız böğürtlenden de çay demleyerek içebilirsiniz. Bunun için böğürtlenler, suda kaynatmadan önce bir miktar ezilmeli. Bu sayede  böğürtlenler suyunu da çaya geçirir. Çayı demlerken, suyun üzerinde oluşan köpükler alınmalı ve  10 ila 15 dakika  kaynatmak yeterli olacaktır. Böğürtlen çayı demlendikten sonra içine 1 tutam tarçın, birkaç tane karanfil  atarak da tadı zenginleştirilebilir. Aynı zamanda soğuk olarak veya siyah yada yeşil çayla da karıştırılarak farklı güzel aromalar elde edilebilir.

Böğürtlen Çayı Zayıflatır Mı?

Böğürtlen çayı kilo verdirir mi ve zayıflatır mı? Böğürtlen çayı diyet listesine eklendiğinde zayıflamaya yardımcı etkisi bulunmaktadır. Özellikle  yemeklerden önce aç karnına tüketildiğinde tokluk hissi yaratarak zayıflamaya yardımcı etkisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir