ÇOCUKLARA SEBZE NASIL SEVDİRİLİR?

ÇOCUKLARA SEBZE NASIL SEVDİRİLİR?

ÇOCUKLARA SEBZE NASIL SEVDİRİLİR?

Anne ve çocuklar arasında zaman zaman yemekler, özellikle sebze yemekleri konusunda anlaşmazlık olabilir. “Bir sebzeyi yemesi için çocuğa ısrar etmeyin. Yiyeceklerle ilgili çocuğun yanında iyi dedikodular yapın” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, “Çocuk ıspanak sevmiyorsa çocukla direkt değil ama eşinizle ıspanak yemeğinin ne kadar lezzetli olduğunu, faydalarını konuşarak onu özendirin” önerisinde bulunuyor. Dr. Ayça Kaya’dan çocuklara sebze yemeklerini sevdirme tüyoları şöyle:

Çocuğa sevmediği sebzeyi yedirme konusunda ısrar etmeyin, çocukla inatlaşmayın. Değişik pişirme yöntemleri ile sevdirmeye çalışın. Örneğin ıspanak yemeğini sevmiyorsa çorbaya karıştırın, böreğini yapın.

Günümüzde kabızlık artık yaygın olarak çocuklarda da görülmeye başlandı. Bu nedenle çocukların beslenmesinde lif ağırlıklı sebzelere yer vermeye dikkat edin. Kabak, ıspanak, yeşil fasulye, pırasa çocuklar için çok faydalı lifli sebzelerdir.

Sebze Yiyen Çocuk

Sebze yiyen çocuk kilo almaz diye bir şey yok. Önemli olan çok sebze meyve yedirmek değil, düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılmasıdır. Çocuk ne kadar sebze meyve tüketirse tüketsin, eğer paketlenmiş hazır gıdaları çok fazla tüketiyor, dengesiz besleniyorsa kilo alması kaçınılmazdır.

“Bugün, çocukluk çağı obezitesi şu anda dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biri. Yeme alışkanlıklarının değişmesi, hareketlilik düzeyinin azalması, televizyon ve bilgisayarlar karşısında geçirilen sürelerin artması ile birlikte gün geçtikçe çocuklar şişmanlamaya başladı. Hazır gıdaların bu kadar yaygınlaşması, yağı ve şekeri yüksek yiyeceklerin, ucuz ve kolay ulaşılabilir olması nedeni ile çocukların yeme alışkanlıkları neredeyse tamamen değişti. Yüzyılın gizli tehlikesi, yani obezite çocukları esir almaya başladı. Obezitenin ortaya çıkışı çocukluk çağında görmeye alışık olmadığımız hastalıkları çığ gibi büyütmeye başladı. Artık çocuklarda kan yağı yükseklikleri, karaciğer yağlanması, özellikle erişkinlik diyabeti dediğimiz tip 2 diyabet ve insülin direnci kilolu çocuklarda mutad hale geldi. Artık oluşmuş olan şişmanlıkla mücadeleden çok, şişmanlık ortaya çıkmadan doğru yeme alışkanlıklarını kazandırabilmek için 7-8 yaşından itibaren çocuklara doğru beslenmenin öğretilmesi gerekiyor.”

“Sağlıklı çocuk beslenmesi için düzenli öğünlerde beslenme bir alışkanlık haline getirilmeli, ara ve ana öğünlerde dengeli besin seçimi, şeker içeriği ve yağ içeriği yüksek yiyeceklerin azaltılması, özellikle taze sebze ve meyve yemenin özendirilmesi gerekir. Yemeklerin yanında çay, kola gibi içecekler yerine süt veya ayran tercih edilmelidir. Ayrıca çocukları fizik egzersize teşvik ederek hareket etmeleri sağlanmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir