HOBİLERİN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ

HOBİLERİN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ

HOBİLERİN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ

Çocuklarda hobi ve sosyal aktivitenin aileler tarafından desteklenmesi çocuğun psikososyal gelişimi açısından önem taşımaktadır. Hobi ve sosyal aktiviteler çocuğun özgüveninin gelişimine, sosyal ilişkilerinin kurulması ve yürütülmesi becerisinin artmasına, yaşamadaki önceliklerinin belirlenmesi, hedeflerinin oluşturulması ve bu hedeflerin sürdürülmesi becerisinin gelişimine, takım odaklı ve ya bireysel çalışmalarda birey olarak varlığının önemini kavrama gelişiminin artmasına, ileride meslek seçimine yardımcı olmaktadır.

İçindekiler

HOBİLERİN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ

Bireyin meslek seçiminde çevresel ve genetik faktörler, aile odaklı mesleki aktarımlar önemlidir. Çocukta el becerisinin gelişmiş olması, ince motor becerisinin yaşıtlarına göre pozitif anlamda gelişiminin ileride olması çocuğun el becerisi gerektiren işlerde daha başarılı olabileceğinin işaretini biz yetişkinlere verebilir. Ya da yaşıtlarına göre daha sosyal olan, gurubu yönetme becerisi yaşıtlarına göre daha baskın olan çocuk için ileride iyi bir takım lideri olarak başarılı bir yönetici olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu öngörülerin en basit uygulamasını halk arasında “diş buğdayı” denen aktivite ile ölçülmeye çalışıldığını ve bu diş buğdayı uygulamasının çok farklı din ve kültürde yaşayan en ilkel toplumlarda dahi uygulandığını yazılı kaynaklardan öğreniyoruz. Bebek ilk dişini çıkarmaya başladığı dönemde önüne konan materyallerden hangisini seçerse (kalem, kitap, buğday, dikiş seti, boncuk vs) ileride bu materyallere verilen anlamlar doğrultusunda meslek seçeceğine dair bir inanç oluşur. Örneğin çocuğun kalemi seçmesi, okuyup, yazacağına ve eğitimi ile meslek sahibi olacağına yönelik inanç gibi.

HOBİLERİN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ

Çocukların 3 yaş itibari ile sosyal aktivite ve hobilere yönlendirilmesi çocuğun fiziksel, psikolojik, sosyal gelişimine katkıda bulunacaktır. Yüzme, satranç, tekvando, basketbol, yüzme, basketbol, drama, gitar- piyano çalma gibi aktivitelere yönlendirilen çocukların özgüvenlerinin yaşıtlarına göre daha gelişmiş olacağını söyleyebiliriz.

Çocuğun rakamları öğrenmesi ile beraber mental aritmetik, satranç eğitiminin çocuğa verilmesi çocukta matematik algısının ve soyut kavramların oluşması ve gelişmesine katkı sağlayacaktır. Drama, tiyatro gibi çalışmalar çocuklarda beden algısının artmasına, içe dönük çocuklarda ise bu çalışmaların daha sosyal ve sosyal ilişki kurma becerisinin artmasına yardımcı olacaktır.

HOBİLERİN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ

Tüm bu yönlendirmelerdeki, temel hedef çocuğun becerisinin hangi yönde olduğunun belirlenmesi olmalıdır. Çocuğun istekli olması, bu konuda çaba harcaması, biz anne ve babalar için rehber olmalıdır. Çünkü bu rehberlik ile çocuklarımızın ergenliğine yatırım yaptığımızı ve ergenlikte çocuğumuzun ilgisi doğrultusunda daha profesyonel, düzenli, planlı, hedef odaklı sosyal aktivite ve hobi ile çocuğumuza bir sosyal çevre kazandırma, zamanını planlı ve tasarruflu kullanmasına olanak sağladığımızı da küçük bir not olarak hafızamızda saklayalım derim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir