Konut almak isteyenlere müjde!

Ev almak isteyenlere 29 bin TL devlet desteği müjdesi!

Devletin ev almayı düşünenlere sunduğu güzel fırsatlar dikkat çekiyor. Bu bağlamda devlet, her vatandaşa yuva yapması için destek vermeye devam ediyor. Ev almak isteyen vatandaşlar, konut hesabı açarak birikimleri için 29 bin TL devlet desteği alabiliyor.
Ev almak isteyenlere müjde birbiri ardına geliyor. Devlet bu anlamda ev alıcılarını desteklemeye devam ediyor. Takvimde yer alan habere göre; Konut hesabı, vatandaşların uzun vadeli tasarruf yapmasına imkan veren ve gerekli şartlar yerine getirildiğinde tasarruflara Devlet katkısı sağlayan tasarruf için bir teşviktir. Ülkede ilk ve tek konut alımlarını desteklemek için konut hesabı uygulandı. Konut hesabı uygulaması ile ev kurtaranlar için devletin desteği arttı. 25 bin TL konut desteği 29 bin TL’yi aştı. İlk ödemeler bu yıl yapılır. Peki, Konut hesabı nasıl açılır? Konut hesabı nedir? Hangi bankalarda konut hesabı açılır? İşte tüm merak edilenler …

 

EV ALANA DESTEK

Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı yeni yılda artıyor. 5 yıl kazandıran ilk evini satın aldığında 30 bin lira alabilecek. 5 yıl ve üzerinde 121 bin 334 lira tasarruf edenlere ev satın aldıklarında 30 bin 333 lira ödenecek.
İlk evini satın aldıklarında bankada 3-5 yıl düzenli birikimi olanlara devlet katkısı içeren konut hesabındaki tutarlar, yeni yılda yüzde 22,58 yeniden değerleme oranı hesaplanarak artacak.
Bu durumda hesaba yapılacak aylık ödemeler için alt sınır 475,82 liraya, üst sınır 4 bin 758 liraya yükselecek. Hesap açılışında tek seferde yatırılabilecek maksimum tutar 57 bin 96 liraya çıkacak. Devlet katkısı tavanı 24 bin 746 liradan 30 bin 333 lira olacak. 5 yılda 121 bin 334 lira biriktirenlere ev aldıklarında 30 bin 333 lira ödenecek.

SADECE TOKİ FIRSAT DEĞİL!

TOKİ projelerinin olduğu bölgelerde yaşamak istemeyen veya şartları yerine getiremeyen vatandaşlar için başka cazip fırsatlar da var. Bunlardan en önemlisi devlet destekli konut hesabı uygulamasıdır. Konut hesabına 30 bin TL’yi aşan hibe desteği veriliyor.

 

KONUT HESABI NEDİR?

Konut hesabı, vatandaşların uzun vadeli tasarruf yapmasına imkan veren ve gerekli şartlar yerine getirildiğinde tasarruflara devlet katkısını ekleyen, tasarruf için bir teşviktir. Yurt içinde ilk ve tek konut alımlarını destekleyecek konut hesabı başlatıldı.

KONUT HESABI NASIL AÇILIR?

Kimliğiniz ile mevduat hesabı açtırmak için Konut Sitesi kurulumunda, Türkiye’de mevduat hesabı veya katılım bankaları veya katılım fonu hesabı açmalısınız. Konut hesabı açtırmak için, size kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı veya müstakil mülk gibi herhangi bir gayrimenkul mülkünüzün olmaması gerekir. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamaz. 18 yaşın altındakiler için konut hesapları bir ebeveyn veya vasi tarafından açılabilir.

DEVLET KATKISI NEDİR?

Ödemelerini 3 yıl boyunca düzenli olarak yatırma ve çekme limitine uygun olarak yapan vatandaşlar, konut edinim tarihinden itibaren altı ay içinde banka şubesine gidip ikamet izni ile başvuru yapabilirler. Banka, talebi ilk on iş günü içinde Bakanlığa iletir ve Bakanlık onay verirse Devlet Katkı tutarı hesaba aktarılır.

DEVLET KATKISI NASIL HESAPLANIR?

Devlet katkısı hesaplanırken konut edinim tarihindeki birikim esas alınır. Devlet Katkısı, katılımcının konut hesabına yaptığı düzenli ödeme süreleri esas alınarak hesaplanır. Ziraat Bankası tarafından açıklanan verilere göre devlet katkısı düzenli ödeme dönemi:
36-47 ay olanlar için hesaptaki birikimin yüzde 15’i. Ancak ödenecek tutar 16 bin 313 Türk Lirasını geçemez.
48 ile 59 ay arası olanlar için hesaptaki birikimin yüzde 18’i. Ancak ödenecek tutar 17 bin 568 Türk Lirasını geçemez.
60 ay veya daha uzun süre kalanlar için hesaptaki birikimin yüzde 25’i. Ancak ödenecek tutar 24 bin 746 Türk Lirasını geçemez. Bu cümle bu yıl itibarıyla 30 bin 323 TL olarak değişti.

KONUT HESABI AÇILIŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Ziraat Bankası tarafından açıklanan verilere göre,
– Aylık ödemeler için alt limit 388 TL, üst limit 3 bin 881 TL.
– Üç aylık ödemelerde alt sınır 1.164 TL, üst sınır 11 bin 644 TL’dir.
Açılışta bir defaya mahsus olmak üzere en fazla 46 bin 579 TL yatırılabilir. Bu tutarlar, 04.01.1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca bir önceki yıla göre belirlenen ve ilan edilen yeniden değerleme oranında her yıl artırılır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir