Tam Kapanma Ailelere Önemli Fırsat!

Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, tam kapanmanın aileyle birlikte bol zaman geçirme imkânı olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr Koçkar, “Kapanma sürecini, sevdiklerinizle zaman geçirmek için verilmiş ek bir zaman gibi düşünebilirsiniz” dedi.

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, kapanmanın nedenlerini çocuklara açıklama konusunda yetişkinlere önemli görevler düştüğünü belirtti. Her çocuğun sosyal, duygusal, bilişsel gelişimi referans alınarak uygun bilgilendirme yapmaya özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, “Çocuklar tarafından sorulan sorular mümkün olduğunca dürüstçe cevaplanmalı ve açık olunmalı. Kapanma kararının çocukların kendilerini, sevdiklerini ve dışarıdaki bütün insanların sağlığını korumak için alındığı açıklanmalı” dedi.

İçindekiler

Çocuklara Küçük Sorumluluklar Verilmeli!

Çocuklara kapanma sürecinde üslenebilecekleri sorumluluklar verilebileceğini belirten Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğr. Üyesi  Aylin Koçkar, “Çöpleri çıkarmak, evcil hayvanı gezdirmek, sofrayı hazırlamak-toplamak, çamaşırları katlamak, çocukların kapanmada üstlenebileceği görevlere örnektir. Böylece ebeveynlerin de iş yükü azalır ve çocuklar sorumluluk almış olur” dedi.

İnsan  Psikolojisi Nasıl Korunmalı?

Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğr. Üyesi  Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, “Psikolojik sağlığın korunmasına yönelik bilinçlenme bu dönemi daha rahat atlatmaya yardımcı olacaktır” dedi. Koçkar, bu dönemde psikolojik sağlığı korumak için yapılabilecekleri şöyle sıraladı: “Hayatın bir amacı ve anlamı olduğuna inanmak, bağımsızlığı hissetmek, kişisel gelişimi deneyimlemek, kişinin yaşamını iyi şekilde yönettiğini hissetmesi, olumlu ilişkilere sahip olmak, kişinin kendisini iyi tanıması.”

 Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar; “Evde geçirilecek zamanı değerli ve anlamlı bir hale dönüştürmek için kişilerin kendilerine hedefler koyması, kişisel gelişim ve özerkliklerini sürdürmek için planlar yapması, yeni alışkanlıklar ve rutinler oluşturmalarına yardımcı olacaktır. Örneğin ne sıklıkta haber izleyeceğinize, egzersiz için ne kadar zaman harcayacağınıza, hangi zamanlarda yemek yiyeceğinize karar vererek yaşamınız üzerinde kontrol sahibi sağlayabilirsiniz. Hayatınızı bir düzene oturtmak, önümüzdeki süreci daha kolay geçirmenize yardımcı olacaktır.” Dedi.

Kitap Okumanın Önemi!

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, “Pandemi, ailelerin birlikte bol zaman geçirebilmesi için fırsat yarattı. Normalde bunun için emek ve zaman harcanması gerekir, birlikte tatil planlamak, işten izin almak gerekebilir. Kapanma süreci, aile olarak birlikte zaman geçirmek için verilmiş ek bir zaman gibi düşünülebilir. Herhangi bir yere veya bir şeye yetişmek zorunda kalmadan aile ve çocuklarınızla aktiviteler yapabilir veya oyun oynayabilirsiniz” dedi.

Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğr. Üyesi  Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, “Bir türlü fırsat bulunamayan aktiviteler için kapanma süreci değerlendirilebilir. Örneğin, uzun zamandır izlemek istediğiniz dizi-belgeseli izleyebilir, okunmak için bekleyen kitapları okuyabilirsiniz. Kitap okumak, ekran süresini kısaltmanın yanı sıra, duygusal zekâ ve bilişsel beceriler için de son derece faydalıdır” vurgusunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir